כתובות משרדינו

רחוב סוקולוב 29  הרצליה

רחוב התנופה 7 ירושלים

  • YouTube - White Circle
  • Facebook - White Circle
שרותי המשרד
משרד עו״ד מנחם א. כהן

©  כל הזכויות שמורות למשרד עו"ד מנחם א. כהן

מדוע הליכי גישור הופכים למלחמה?

אם גישור גירושין הוא כל כך יעיל וטוב, מדוע חלק מהאנשים אינם פונים להליך זה אלא הופכים את התא המשפחתי לשדה קרב:

​1. חוסר רציונאליות – חלק מהמתגרשים מנסים לפגוע באחר על ידי בקשות שונות ומשונות לבתי המשפט - לרוב הרצון לפגוע מונע ממקום רגשי ומכאב הפרידה. בדרך כלל אותם אנשים פוגעים קודם כל בעצמם ובילדיהם ולא משיגים את מטרותיהם (כ- 80% מהמקרים המגיעים לבית המשפט נגמרים גם הם בפשרה ולא בפסק דין).

2. גישור חובה - במדינת ישראל חוקק לאחרונה חוק הקובע גישור חובה לפני התחלת ההליך המשפטי. החוק מבורך ונועד להביא לסיום ההליכים בשלום, אלא שרוב הליכי הגישור במסגרת בתי המשפט נגמרים בכשלון. זאת בשל שתי סיבות:

א. המגשרים הפועלים שם נדרשים לטפל בעומס תיקים אדיר. בשל העומס הרב מקרים רבים מסתיימים בטרם עת ומבלי שמוצו כל הליכי הגישור האפשריים או כל הכלים העומדים לרשות המגשר.

ב. חלק מהמגשרים הפועלים מטעם בתי המשפט אינם בעלי נסיון רב ולכן הם אינם מצליחים להוביל את הזוג לפתרון הסכסוך בדרכי שלום. נסיון במישור הגישור הוא בעל חשיבות אדירה, ומגשר טוב יכול להוביל כמעט כל זוג לסיום העניין במהירות ובפשטות.

זוג שלא הצליח בהליך גישור בבתי המשפט בדרך כלל לא יפנה להליך גישור פרטי בשנית כי לבני הזוג יש הרגשה שהם כבר ניסו גישור וזה לא הלך (זו גם הסיבה שחשוב לבחור מגשר עם נסיון רב).

3. עורכי דין מחרחרי מלחמה – לעתים אצבעו הקלה על ההדק של עורך הדין הופכת את שדה הזוגיות לשדה קרב. נדגיש בזאת - ישנם מקרים שאכן צריך להגיש תביעות שיש בהן צורך בהתערבות שיפוטית.

4. פגיעה באמון – בחלק מהמקרים רמת חוסר האמון של הצדדים זה בזו היא גבוהה ביותר והם אינם מוכנים לראות או לשמוע את האחר. יתרה מזאת, הם גם לא מאמינים לדברי האחר ולכן קשה מאוד לצדדים שכאלה להתחיל בהליך גישור גירושין.

 

אנו מקווים כי הכרת בעיות אלה תוכל לסייע לכם להתגבר עליהן.


בתקווה ובברכת שלום,


 

עו"ד מנחם א. כהן

מגשר, יועץ זוגי ונוטריון